Uusia KLT- ja PHT-tutkinnon suorittajia TietoAkselissa
Taloushallinnon asiantuntijana Jyväskylässä työskentelevä Katriina Mäkinen sekä talouspalveluiden tiiminvetäjänä Tampereella työskentelevä Jaana Mattila ovat suorittaneet vuoden 2019 KLT-tutkinnon hyväksytysti läpi.
KLT-tutkinto on arvostettu laskenta-alan ammattilaisten asiantuntijatutkinto. Tutkinnon suorittanut henkilö voi käyttää nimensä yhteydessä nimitystä KLT-kirjanpitäjä tai lyhennettä KLT.
Jyväskylän HR-palvelutiimissämme palvelupäällikkönä työskentelevä Sanna Aittokallio on puolestaan suorittanut PHT-koulutusohjelman ja siihen sisältyneen tentin hyväksytysti läpi.
PHT, Palkkahallinto tilitoimistossa -koulutusohjelma on tarkoitettu tilitoimistoissa työskenteleville palkanlaskijoille ja palkkoja laskeville kirjanpitäjille, joilla on jo työkokemusta palkanlaskennasta. Tentin läpäisy antaa oikeuden käyttää nimen yhteydessä PHT-nimikettä.
Lämpimät onnittelut kaikille kolmelle!